TIIBETI TRADITSIOONILINE MEDITSIIN (TTM)

Tiibeti meditsiin on looduslähedane ja holistiline meditsiiniteadus, mis arvestab inimese keha, energiate ja meele vajadusi kompleksselt. Pärinedes muinasajast, on tal oma tekke- ja ajalugu ning arengutee, ning Tiibeti loodusest, kohalikust kultuurist ja rahva vaimust pärinevad juured.

TTM sisaldab nii filosoofiat, kosmoloogiat kui peenenergeetilist anatoomiasüsteemi ühendatuna vaimsete praktikatega.

TTM koolitus annab rikkalikke teadmisi anatoomia, füsioloogia, embrüoloogia, patoloogia, diagnostika ja terapeutika vallast, kaasaarvatud lai ravimtaimede farmakopöa ning suures valikus välispidiseid teraapiaid, mis on vähetuntud Läänemaailmas.

5-chakras-3-channels-thangka

Põhimõtted

Põhiline erinevus Tiibeti ja Lääne lähenemises meditsiinile seisneb selles, et Tiibetis on alati pööratud esmatähelepanu keha energiasüsteemile, alles seejärel füüsilisele aspektile. Läänes on aga vastupidi. Läbi meditatsioonipraktikate on tiibetlastel olnud võimalus põhjalikult oma keha tundma õppida ja nii on nad avastanud kaks energiat – kuuma (tsha wa) ja külma (grang wa).

Tiibeti meditsiini uurides puutume esmalt kokku järgmiste terminitega:

  • viis elementi (’byung wa lNga);

  • kolm energiat, mis on viie elemendi bioloogilised avaldused;

  • mehelik, naiselik, neutraalne (gdags e sribs).

Tiibeti filosoofia kohaselt koosneb kõik universumis viiest elemendist, milleks on ruum (Nam mKha’), õhk (rLung), tuli (Me), vesi (Chu) ja maa (Sa). Ei ole olemas midagi, mis koosneks millestki muust. Ruum on tühjus. Selles tekib liikumine ehk tuul. Liikumisest tekib kuumus ehk tuli. Tuli ja liikumine koos tekitavad auru, mille kondenseerudes tekib vesi. Tuule, tule ja vee koostoimel tekib sade ehk maa. See on loomisprotsess. Lahustumis- ehk suremisprotsess on täpselt vastupidine.

Isa seemnerakk ja ema munarakk koosnevad viiest elemendist ja nii on ka enesestmõistetav, et neist areneval inimkehal on sarnane loomus. Samamoodi on haiguse olemus sarnane kehaga, milles see end ilmutab, kuna ka haigus tekib samadest põhielementidest.

Needsamad viis elementi loovad kolm energiat: nn tuule (rLung), sapi (mKhris pa) ja lima (Bad kan). Tuule energia moodustub õhu elemendist, sapp tule elemendist ning lima vee ja maa elemendi kombinatsioonist. Ruumi element hõlmab kõike, sest ilma ruumita ei eksisteeri midagi. Tuul on liikuv, kerge, neutraalne, sapp on kuum ja lima külm.

Tervis ja haigus

Haigustel on esmased ja teisesed põhjused. Esmased on meie negatiivsed emotsioonid ehk meeleseisundid, millest igaüks on seotud vastava energiaga: iha, kiindumus (’dod tshags) on seotud tuulega; viha (She sDang) sapiga ja rumalus, tuimus (gTi mug) lima energiaga. Kuna need kolm emotsiooni peituvad igas inimeses, siis sellest tulenevalt on haigus potentsiaalsel kujul meis kõigis alati olemas. Psühholoogiline ja füüsiline tasakaaluseisund sõltuvad tuule, sapi ja lima loomulikust tasakaalust organismis. Teisesed põhjused, mis haiguse enamasti vallandavad, on aastaaegade ehk kliima mõjutused, provokatiivsed negatiivsed energiad (vaimolendid), vale toitumine ja vale eluviis või keskkond.

Diagnostika

Kasutatakse kolme põhilist diagnoosimise meetodit: vaatlus (keel, uriin ja meeleorganid), palpatsioon (pulss, keha piirkonnad, punktid) ja küsitlus (vallandav tegur, sümptomid, reaktsioonid).

Ravi

Inimesed jaotatakse seitsmeks tüübiks, igale tüübile sobib oma kindel toitumis- ja eluviis. Tervisehädade ilmnemisel korrigeeritakse esimeses järgus just neid kahte. Kui sellest abi ei leita, manustatakse mitmesuguseid taimse, loomse või mineraalse päritoluga ravimeid erinevates ravimvormides. Viimase vahendina rakendatakse välispidiseid teraapiaid, milleks on erinevad massaažid, moksibustioon, higistamisteraapia (nö saun), kupupanek, aadrilaskmine, hüdroteraapia, kuumad ja külmad kompressid, nõelravi, kirurgia ja muud ravivõtted.

TTM tsükliõppe kohta loe SIIT