KHENPO TRORU TSENAM

Üks väljapaistvamaid 20. sajandi Tiibeti arste khenpo Troru Tsenam (1926-2004)

Dr Troru Tsenam sündis 1926. aastal Jodas, Khami maakonnas Ida-Tiibetis. Juba 5-aastaselt alustas ta lugema ja kirjutama õppimist oma onu Atse Paldeni käe all. 12-aastaselt hakkas ta õppima tiibeti meditsiini Lama Guru juures, keskendudes põhiliselt pulsidiagnostikale ja uriinianalüüsile. 15-18nda eluaasta vahel sooritas ta pika palverännaku Lhasasse, Bhutaani, Nepaali ja Indiasse. Naasnud sellelt reisilt soovitas Kathok Khanpo Legshad Jordan tal minna edasi õppima Kathoki kloostrisse.

Kathoki kloostris õppis ta budistlikku filosoofiat, tantrismi ja suutraid. Ent peatähelepanu oli tiibeti meditsiini õppimisel dr Tachung Lama Tsering Chopheli juures, kes andis edasi väga olulisi teadmisi tiibeti meditsiini farmakopöa kohta.

1956. aastal kutsuti ta Toru kloostrisse, kuhu ta läks õpetama praktilist budismi ja tiibeti meditsiini. Klooster andis talle tiitli khanchen, mis on kõige kõrgem võimalik tiitel selles kloostris ning kõrged õpetlased üle kogu Tiibeti austasid teda kui üht kõige väljapaistvamat tiibeti meditsiini alast teadlast ja arsti.

Sel perioodil, mil ta tegeles õpetamise ja patsientide ravimisega Toru kloostris, vangistas Hiina võim ta mitmeteks aastateks. Hiina kultuurirevolutsiooni ajal veetis ta enamuse ajast vanglas, ent isegi seal tegeles ta arstimisega, ravides nii kaasvange kui hiina sõjaväelasi. Lõpuks ta siiski vabastati ja anti luba taas arstina töötada kohalikus Powo külas.

1977. aastal hakkas professor Troru Tsenam esimest korda pärast hiina kultuurirevolutsiooni taas kallihinnalisi pille valmistama. Teadmised ja pillide valmistamise kunst olid kaotsi läinud ja vaid temal üksi olid kogemused, kuidas neid pille valmistada. Selle meditsiinitraditsiooni liini andis ta edasi umbes 200 inimesele.

Varsti seejärel kutsus Lhasa Men-Tsee-Khang ta toimetama kogutud teoseid tiibeti ravimitest. Sel perioodil hakkas ta õpetama tiibeti traditsioonilist meditsiini, Yuthog Nyingthik`i praktikat, astroloogiat, sanskriti keelt ja teisi olulisi meditsiiniga seotud õppeaineid.

1983. aastal kutsus Lhasa Men-Tsee-Khangi direktor teda ülikooli tiibeti meditsiini ja sanskriti keelt õpetama. 1984. aastal juhendas ta tiibeti meditsiini õpetajaid sanskriti keele ja meditsiini alal.

1987. aastal kutsus Panchen Laama prof Troru Tsenami Pekingi Tiibeti Budistlikku Kolledžisse budismi ja kagyu budistlikku traditsiooni õpetama. Sel perioodil kirjutas ta mõned raamatud budismi ajaloo ja filosoofia kohta.

1989. aastal sai temast Lhasa Tiibeti Meditsiini Kolledži asepresident. Ta õpetas arste ja üliõpilasi Kesk-Tiibetist, Qinghaist, Gansust, Suchuanist, Yunnanist, Xingjianist ning Sise-Mongooliast. 1990. aastal õpetas ta taas sanskriti keelt.

1994. aastal kutsuti prof Troru Tsenam Inglismaale, kus ta õpetas tiibeti traditsioonilist meditsiini Samye Lingi kloostri Tara Rokpa Meditsiinikolledžis.

1997. aastal andis ta Chengdus oma teadmised edasi paljudele õpilastele. Kokku kirjutas ta 15 köidet uurimustöid ja õpetusi – näiteks põhjaliku kommentaari rGyud bZhi`le (Neli Tantrat) – ning arvukalt artikleid.

Ta avaldas umbkaudu 260 tiibeti ravimiretsepti ja taastas ning säilitas tiibeti meditsiini puhta liini, iseäranis selle vaimse aspekti.

Prof Troru Tsenam suri 2004. aastal. Ta oli silmapaistev tiibeti ja sanskriti keele, budistliku praktika ja filosoofia ala õpetlane. Tema teadmised tiibeti traditsioonilisest meditsiinist olid võrreldamatud. Tänu temale oli võimalik taastada tiibeti kallihinnaliste pillide tegemine ja samuti dokumeteeris ta teisi muidu kaotsi läinud retsepte. Ta rikastas tiibeti traditsioonilist meditsiini uuesti tollele olulise vaimse õpetusega ja tugevdas tiibeti meditsiini koolkonda. Nii tema elu kui töö on sügavalt puudutanud paljusid inimesi ja kindlasti teeb seda edasi ka tulevikus.