ATTM EESTI

2008. aastal loodi Tallinnas Eesti Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemia (ATTM Estonia). Koos varemasutatud MTÜ Eesti Ngak-Mang Instituudiga on nad toiminud koostöös, tutvustades, õpetades ja praktiseerides tiibeti meditsiini Eestis ning mujal maailmas. 2013. aastal on Eesti Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemia registreeritud MTÜna (ATTM Estonia).

Tiibeti traditsiooniline meditsiin kui teadus ja kui kunst pärineb juba antiikajast. Ehkki pealiskaudsel tutvumisel leiab sarnasusi nii India ajurveeda kui Hiina traditsioonilise meditsiiniga, on tiibeti meditsiinil oma tekkelugu, ajalugu ja arengulugu, mille juured on sügaval Tiibeti pinnases, talle omases kultuuris ja rahva vaimus.

Üks tiibeti meditsiini unikaalsus on see, et hoolimata praktiseerimisest kõrvuti budistliku filosoofiaga, sisaldab see meditsiinitraditsioon omaenda laiahaardelist filosoofilist, kosmoloogilist ja peenanatoomilist süsteemi koos sellega seonduvate vaimsete praktikatega. Lisaks hõlmab tiibeti meditsiiniteadus rikkalikke teadmisi anatoomia, füsioloogia, embrüoloogia, patoloogia, diagnoosi- ja ravimeetodite vallas. Tiibeti meditsiiniteadus mahutab ka tohutut taimeravi farmakopöad ning samuti mitmekülgset välispidiste teraapiate valdkonda, mis on Läänemaailmas vähetuntud.

TTM on holistiline süsteem, mis tähendab seda, et ta läheneb indiviidile kui tervikule – keha, energia ja meel integreeritud moel, hõlmates nii indiviidi sisemaailma kui ka tema suhtestumist väliskeskkonnaga.

Tiibeti Traditsioonilise Akadeemia otsene eesmärk on hoida TTM vaim elusa ja edukalt toimivana kaasaegses maailmas. Meditsiinisüsteem, mida läänemaailma kontekstis ei praktiseerita, muutub muuseumieksponaadiks; ta võib olla küll endiselt huvipakkuv, ent samas kui tähtsusetu kivistunud fossiil. Tiibeti traditsiooniline meditsiin suudab aga praeguses majanduslikus ja sotsiaalses kliimas kasu tuua kõigile.